Pewnie wielu z Was zastanawia się na co zwracać uwagę przy wyborze profesjonalnego kamerzysty na wesele. W tym wpisie postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty, na które powinniście zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

 

1. Spotkaj się osobiście z kamerzystą weselnym.

 

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze profesjonalnego kamerzysty weselnego jest jego portfolio. Podczas pierwszego spotkania z potencjalnym kamerzystą weselnym poproście go o zaprezentowanie pełnego reportażu z wesela. Już po paru minutach będziecie w stanie zweryfikować czy jego oferta opisana na stronie internetowej potwierdza się z jego umiejętnościami. Spotkanie twarzą w twarz z kamerzystą to podstawa. Tylko poprzez taki kontakt jesteśmy w stanie zweryfikować, z jaką osobą mamy do czynienia, a co najważniejsze poznamy jakie podejście ma do oferowanych usług. Po krótkiej rozmowie jesteście w stanie ocenić czy mamy do czynienia z profesjonalistą, czy z amatorem. Warto przed takim spotkaniem zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujecie. Czy zależy wam na klasycznym reportażu z wesela, a może na bardziej nowoczesnej formule z energicznym teledyskowym montażem? Podczas takiego spotkania ogromnym plusem jest możliwość ustalenia wspólnie wizji filmu. Porozmawiać o tym, na czym wam najbardziej zależy. Otwartość kamerzysty weselnego na wasze pomysły to podstawa do pracowania nad wymarzonym filmem ślubnym. Pamiętajcie również o tym, by wszystkie wasze oczekiwania zapisać w umowie spisanej podczas spotkania. Taki zapis pozwoli na sformalizowanie Waszych oczekiwań.

 

2. Profesjonalny sprzęt to początek wymarzonego efektu.

Stabilność ujęć odpowiedzialne jest za przyjemność podczas oglądania efektu końcowego. Przyjazne dla oka delikatne przejścia nadają filmu niepowtarzalnego klimatu rodem z bajki, dzięki czemu oglądanie montażu z wesela staje się ciekawą formą rozrywki. Oprócz pewnej ręki kamerzysty weselnego i doświadczenia ogromny wpływ na stabilność obrazu ma sprzęt, jakim operuje. Statyw, gimball, flycam, slider to tylko część narzędzi, które są odpowiedzialne za stabilne ujęcia.

 

3. Jakość obrazu.

 

Ważne jest, aby zapytać naszego kamerzystę o rozdzielczość, w której rejestruje obraz. Absolutnym standardem w dzisiejszych czasach jest rozdzielczość FULL HD (proporcje obrazu 1920 × 1080). Taką rozdzielczość odtwarzania posiada większość sprzętu w naszych domach jak: telewizor, laptop, tablet czy telefon i jest w zupełności wystarczalna. Jeżeli posiadamy w domu odbiornik obrazu 4K, to możemy skupić się na szukaniu kamerzysty, który nagrywa w takiej rozdzielczości. 4K to cztery razy większa rozdzielczość niż full HD, czyli wynosi 3840 × 2160. Warto jednak zastanowić się, czy osoby, które będą oglądać ten film u siebie w domu, również posiadają nowoczesny sprzęt komputerowy, który spełnia wymagania tej rozdzielczości.

 

 

4. Dźwięk – ważna część filmu

 

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest dźwięk. Nagrany głos powinien mieć bardzo dobrą jakość, być dobrze słyszalny a co najważniejsze wyraźny. Warto zwracać uwagę na dodatkowe mikrofony, rejestratory dźwięku, jakie posiada kamerzysta weselny. W dużych pomieszczeniach, jakim jest kościół trudno zarejestrować wysokiej jakości dźwięk ze względu na pogłos, bez użycia dodatkowego sprzętu jest to raczej niewykonalne. Każdemu z Was na pewno zależy na tym by przysięga zawarta przed ślubnym kobiercem, była zarejestrowana wyraźnie. W związku z tym zadajcie pytanie kamerzyście na temat sprzętu, jaki posiada do rejestrowania dźwięku. Posiadając rejestrator dźwiękowy, jesteśmy w stanie, podłączyć się bezpośrednio do konsoli DJ lub orkiestry i w najlepszej jakości zarejestrować oryginalną muzykę.

 

5. Co się składa na cenę filmu ślubnego? Poznaj ceny kamerzystów ślubnych w twojej okolicy.

 

Bardzo ważną czynnością przed wyborem odpowiedniego kamerzysty weselnego jest zadanie sobie pytanie o kwotę, jaką chcecie poświęcić na daną usługę. Nawet przy niższych budżetach można znaleźć prawdziwych profesjonalistów w swoim fachu. Pamiętajcie, że wysokość ceny nie zawsze idzie w parze z jakością świadczonych usług. Dlatego warto spotkać się ze znajomymi, którzy mieli okazję wcześniej korzystać z usług kamerzysty weselnego. Z pewnością doradzą wam, na co zwracać podczas takiego wyboru. Dodatkowo opowiedzą Wam, jak wyglądało to w ich przypadku, jeżeli chodzi o cenę. Kolejnym krokiem jest zaznajomienie się z sytuacją na rynku, zrobić tak zwany research odnośnie cen. Pamiętajcie, że cena, jaką oferuje kamerzysta weselny za swoją usługę, nie jest równoznaczna z czasem trwania wesela. Płacicie między innymi za montaż filmu, który często trwa nawet dwa tygodnie, wyraźną jakość dźwięku, ewentualne poprawki oraz doświadczenie kamerzysty i sprzęt, którym operuje.

 

6. Wykształcenie i doświadczenie kamerzysty ślubnego.

 

Jeżeli nie jesteśmy pewni doświadczenia kamerzysty weselnego, warto zadać pytania dotyczące jego wykształcenia. Istnieje wiele kursów, na których operator kamery może podnieść swoje umiejętności, kwalifikacji. Nie jest to konieczne, aczkolwiek osoba posiadająca dodatkowe umiejętności może wykazać się nimi podczas współpracy. Profesjonalny kamerzysta weselny to taki który ma uprawnienia pozwalające mu filmowanie podczas celebracji liturgicznych. Osoba posiadająca taki dokument jest po dwudniowym kursie liturgicznym, podczas którego zdobył umiejętność poruszania się po przestrzeni sakralnej, podczas liturgii nie zakłócając ceremonii. Dokument ten jest niezbędny do tego, by zarejestrować wasz ślub.